No icon

ANKARAGÜCÜ EFSANEDİR

ANKARAGÜCÜ EFSANEDİR

Çocukluğumuzda İstanbul takımlarıyla birlikte yaşadığımız şehrin takımını bir de Ankaragücünü bilirdik. Neden çünkü Ankaragücü herşeyden önce taraftarıyla var olan bir takım. O taraftar da zaten Ankaragücünü Ankaragücü yapan en önemli değer. 

Taraftarın ne demek olduğunu bu sezon birkez daha gösterdiler bize. Eğer onca sıkıntıya rağmen Ankaragücü alnı ak başı dik bir şekilde süper lige çıktıysa bu, camianın bileğinin kolay kolay bükülemeyeceğini gösteriyor.

Ne kadar zor bir sezondu Ankaragücü için. Yokluklar içinde... Bırakın para almayı, işin moral motivasyon kısmı çok önemliydi. Ama pırıl pırıl isimlerden oluşan Ankaragüçlü futbolcular hocaları İsmail Kartalla birlikte bir onur mücadelesi başlattılar ve kazandılar. Yönetimin iyi niyetini asla es geçmemek lazım. 

Hep söyleriz ya başarı için halkaların birbirine  geçmesi lazım diye. Teknik heyet, futbolcu, yönetim üçgeni tamam. Ancak başarıda en önemli halka Ankaragücü taraftarıydı. Ligin ilk maçıdan son maçına kadar, içerde dışarda, hangi şartta olursa olsun takımlarının yanındaydılar ve kesinlikle onikinci adamdılar. Hatta birinci adam. Ankaragücü denince önce taraftarını yazacaksın sonra takımı yazmaya başlayacaksın. 

Liverpool’u Liverpool yapan sloganı hepimiz biliriz “you will never walk alone” ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİN... Liverpool denince akla hemen bu slogan ve binlerce Liverpool taraftarının bu tezahüratı geliyor. İşte Ankaragücü denince de yazımın başında belirttiğim çocukluk yıllarımdan hafızama kazınan şu tezahürat geliyor aklıma: BİZ ANKARAGÜÇLÜYÜZ...

O günlerden bugünlere, hangi ligde oynarsa oynasın taraftarıyla büyüyen taraftarını büyüten bir kulüptür Ankaragücü. Dediğim gibi lig farketmez. Eğer kendinize bir hobi arıyorsanız gidin tarafsız gözle Ankaragücü taraftarını ve Ankaragücü’nün maçlarını izleyin. Taraftar takım bütünlüğünü görünce hobi olarak başlayan iş tutkuya dönüşür eminim. Bu şekilde zaman geçirmek için maça gidip de Ankaragücü taraftarı olan çok arkadaşım var.

Şimdi hedef süper lig. Diyeceksiniz ki süper lige çıktık ya. Hayır iyi okuyun, iyi anlayın. HEDEF SÜPER LİG... Yani Ankaragücüne süper lig şampiyonluğu yakışır. Hedef bu olmalı. İyi bir yapılanmayla, birkaç yıl içinde böyle bir başarı neden olmasın. Taraftarsa taraftar, potansiyelse potansiyel, tesisse tesis herşey var. Ligleri bir bir tırmanırken ve süper lige gelirken yolun ne kadar meşakkatli olduğunu en iyi Ankaragücü camiası bilir. Aşılamayacak zorluklar olmadığını da gösterdiler. İyi bir yapılanmayla Ankaragücü’nün yakın gelecekte şampiyon olmasını istiyorum. Olmalı. Yakışır hem de çok yakışır. 

Yıllar önce Trabzonspor’un açtığı ve Bursaspor’un devam ettirdiği Anadolu’dan şampiyon serüveni devam etsin istiyorum. 

Ankaradan birkaç takım olacağına bir takım olsun ama şampiyonluğa oynasın istiyorum. İzmirden de öyle. Yıllarca koca İzmir bir şampiyon çıkaramadı. Bırakın şampiyon çıkarmayı bir bir alt liglere düştüler. Bizim şehirlerimiz maalesef birkaç takımı kaldırmıyor. Ankara, İzmir örneklerine Adana’yı da ekleyelim. Bakın yıllar önce Konya iki takımını birleştirdi ve bugünkü Konyaspor ortaya çıktı. Kupayı kazandı, Avrupa’da oynadı. 

Demek istediğim şu Ankara’dan bir şampiyon çıkmalı artık. Süper lig şampiyonu. Bu takımda Ankaragücü olacaktır. Hangi Ankaragüçlüler şimdi haykırın. Bir, iki, üç : BİZ ANKARAGÜÇLÜYÜZ...

 

Selam ve sevgilerimle...

 

Comment